Publikacje

Artykuły i publikacje

Technologia

Jak zrobić zrzut ekranu na dowolnym telefonie lub laptopie?

Jak zrobić zrzut ekranu na dowolnym telefonie lub laptopie?

Czasami masz sekundy, aby uchwycić ten szalony tekst, który otrzymałeś, zdobądź dowód swojego niesamowitego wyniku w grze lub wyślij działowi IT zdjęcie tego, co dzieje się nie tak na Twoim urządzeniu. Wiedza o tym, jak zrobić zrzut ekranu, może zaoszczędzić wiele wyjaśnień. Każdy system operacyjny ma wbudowaną metodę przechwytywania ekranu. Niektóre pozwalają nawet uchwycić określone fragmenty lub zrobić przewijany zrzut ekranu. Wyjaśnimy, jak zrobić screen na telefonie.

Gdy to zadziała, usłyszysz dźwięk przechwytywania, jeśli dźwięk jest włączony, i zobaczysz podgląd zrzutu ekranu w lewym dolnym rogu ekranu, gdzie możesz go dotknąć, aby edytować, udostępniać lub usuwać.

Zrzuty ekranu przechwytują tylko widoczną część ekranu, ale możesz przechwycić cały dokument lub stronę internetową, dotykając podglądu zrzutu ekranu i wybierając opcję Cała strona w prawym górnym rogu.

Innym sposobem robienia zrzutów ekranu ( spopularyzowanym przez TikTok ) na iPhonie 8 lub nowszym jest użycie funkcji tylnego stukania . Aby włączyć stukanie wsteczne, otwórz Ustawienia , a następnie Ułatwienia dostępu . W sekcji fizycznej i motorycznej wybierz Dotyk . Włącz tylne dotknięcie, przewijając w dół na sam dół i wybierając między dwoma lub trzema dotknięciami.

Oprócz zrzutów ekranu, tylny kran można skonfigurować tak, aby blokował telefon, uruchamiał latarkę, odczytywał na głos teksty i wykonywał inne czynności. Stuknij mocno w tył telefonu, gdzie znajduje się logo Apple. Jest trochę krzywej uczenia się z tym, co dokładnie rejestruje, ale jest to kolejna opcja jakości, jeśli zrozumiesz to.

Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie lub tablecie z Androidem

zrzut ekranu systemu operacyjnego Android

Aby zrobić zrzut ekranu na telefonie lub tablecie z Androidem, naciśnij jednocześnie przyciski zasilania i zmniejszania głośności .

Gdy to zadziała, usłyszysz dźwięk przechwytywania i zobaczysz podgląd zrzutu ekranu w lewym dolnym rogu ekranu, gdzie możesz go dotknąć, aby edytować lub udostępnić.

Niektórzy producenci telefonów z Androidem oferują funkcję przewijania zrzutów ekranu, która może przechwycić całą stronę internetową lub wątek wiadomości. Wszystkie mają różne nazwy, ale każdy polega na zrobieniu zrzutu ekranu, a następnie dotknięciu przycisku, gdy pojawi się podgląd. Na przykład w telefonie Samsung należy nacisnąć przycisk z dwiema strzałkami w polu, aby użyć funkcji Scroll Capture . Huawei ma podobną opcję o nazwie Scrollshot , LG oferuje opcję Extended , a OnePlus ma Expanded Screenshot .

Jeśli Twój telefon nie ma tej funkcji, rozważ aplikację innej firmy, taką jak Screen Master .

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze z systemem Windows

Aby wykonać zrzut ekranu na laptopie lub komputerze stacjonarnym z systemem Windows , naciśnij klawisz na klawiaturze Print Screen (zwykle skracany do Prt Scn lub podobny). Jeśli chcesz zrobić tylko zrzut ekranu aktywnego okna, naciśnij jednocześnie klawisze Alt i Print Screen . Przechwycony zrzut ekranu jest automatycznie kopiowany do schowka i musisz otworzyć program Microsoft Paint, Photoshop lub inne oprogramowanie graficzne, którego używasz, aby go wkleić, aby móc go edytować i zapisać.

Jeśli chcesz przechwycić tylko część ekranu w systemie Windows 10, spróbuj jednocześnie nacisnąć klawisze Windows , Shift i S. Następnie możesz kliknąć i przeciągnąć, aby podświetlić żądany fragment i puścić, aby go uchwycić. We wcześniejszych wersjach systemu Windows możesz zrobić to samo za pomocą narzędzia do wycinania , które można znaleźć, klikając Start i wpisując „narzędzie do wycinania” w pasku wyszukiwania. Po raz kolejny zrzut ekranu zostanie skopiowany do schowka, abyś mógł go wkleić.

Aby przechwytywać zrzuty ekranu i automatycznie je zapisywać, naciśnij jednocześnie klawisze Windows i Print Screen . Zrzuty ekranu są zapisywane w folderze o nazwie Zrzuty ekranu w folderze Obrazy .

Jak zrobić zrzut ekranu na Chromebooku

Aby zrobić zrzut ekranu na Chromebooku , naciśnij jednocześnie klawisze Control (zwykle w skrócie Ctrl ) i Pokaż Windows (prostokąt z dwiema liniami po prawej stronie).

Aby przechwycić część ekranu, naciśnij klawisze Shift , Control i Pokaż Windows , kliknij i przeciągnij, aby podświetlić żądany fragment, a następnie puść, aby zrobić zrzut ekranu.

Podgląd zrzutu ekranu powinien pojawić się w prawym dolnym rogu i możesz go skopiować lub dodać adnotację. Aby później znaleźć zrzuty ekranu, kliknij przycisk Launcher (kółko w lewym dolnym rogu), a następnie wybierz Pliki i kliknij Pobrane po lewej stronie.

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac

Aby zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac, naciśnij jednocześnie klawisze Shift , Command i 3 .

Jeśli chcesz zrobić tylko zrzut ekranu aktywnego okna lub określonej części ekranu, naciśnij jednocześnie klawisze Shift , Command i 4 . Naciśnij spację, aby przechwycić aktywne okno lub kliknij i przeciągnij, aby podświetlić część ekranu, a następnie zwolnij, aby go przechwycić.

Zrobione zrzuty ekranu są zapisywane na Twoim pulpicie. Aby skopiować zrzut ekranu i wkleić go do innej aplikacji, podczas przechwytywania musisz także nacisnąć klawisz Control . Na przykład, aby uchwycić cały ekran, musisz jednocześnie nacisnąć klawisze Shift , Command , Control i 3. Teraz już wiesz jak zrobić screena na macu.

Udostępnij

O autorze