Publikacje

Artykuły i publikacje

Zdrowie

Czym jest empatia? Poznaj 3 rodzaje empatii

Czym jest empatia? Poznaj 3 rodzaje empatii

Jest późno w piątek wieczorem i odpoczywasz po ciężkim tygodniu, czytając ulubioną książkę, gdy dzwoni telefon. To bliska przyjaciółka dzwoni w panice, bo właśnie straciła pracę. „Nie martw się, wkrótce znajdziesz inną”, mówisz, „poza tym wiedziałeś, że twoja firma ma problemy finansowe, nie spodziewałeś się tego? Dlaczego jesteś teraz taki zdenerwowany? Na drugim końcu linii panuje oszołomiona cisza, po której następuje przerwanie połączenia. Nie okazałeś żadnej empatii. Empatia co to dowiesz się z tego artykułu.

Myślałeś, że próbujesz ją pocieszyć, więc co poszło nie tak? Bez uprzedniej empatii wobec niej i wysłuchania jej obaw mógłbyś wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Czym więc jest empatia? To zdolność rozumienia myśli i uczuć innej osoby w danej sytuacji z jej punktu widzenia, a nie z własnego. Różni się od współczucia, w którym jedna osoba jest poruszona myślami i uczuciami drugiej osoby, ale zachowuje emocjonalny dystans.

Wyjaśnia, że ​​sympatią jest widzieć kogoś w głębokiej dziurze, ale pozostając na wyższym terenie i rozmawiając z nim z góry. Osoba współczująca może również próbować po prostu położyć nacisk na sytuację drugiej osoby, zamiast przyznać się do bólu tej osoby. Odwrotnie, empatia to odczuwanie wobec osoby, schodzenie w dół, aby usiąść obok niej, narażając się na szczere połączenie się z nią. Osoba empatyczna rozpozna zmagania danej osoby, nie minimalizując jej.

Empatia to ogromna koncepcja. Znani psychologowie Daniel Goleman i Paul Ekman zidentyfikowali trzy składniki empatii: poznawczy, emocjonalny i współczujący. Omówimy je pokrótce poniżej. Ucząc się, jak okazywać empatię swoim przyjaciołom, współpracownikom i osobom wokół ciebie, używając tych trzech rodzajów empatii, budujesz silniejsze relacje i zaufanie. Innym tematem jest makiawelizm.

Poznawcze: „Po prostu wiedza o tym, jak czuje się druga osoba i co może myśleć. Czasami nazywa się to przyjmowaniem perspektywy”.

Jeśli wyobrażasz sobie, że jesteś na miejscu swojej przyjaciółki, wiesz, że prawdopodobnie będzie smutna, a także niespokojna, ponieważ opiera się na tym dochodzie, aby spłacać kredyty studenckie. Jednak posiadanie tylko empatii poznawczej utrzymuje cię w pewnej odległości od przyjaciela. Aby naprawdę połączyć się ze swoim przyjacielem, musisz podzielić się jego uczuciami. Tutaj pojawia się empatia emocjonalna.

Emocjonalne: „Kiedy czujesz się fizycznie razem z drugą osobą, tak jakby jej emocje były zaraźliwe”.

Ten rodzaj empatii może również obejmować doznania fizyczne, dlatego wzdrygamy się, gdy ktoś inny uderza go w palec u nogi. W takim przypadku spojrzałbyś w głąb siebie, aby zidentyfikować sytuację, w której podobnie niepokoisz się o przyszłość. Sama sytuacja nie musi być identyczna, ponieważ każda osoba jest inna. Co ważne, emocje wynikające z sytuacji są takie same.

Tak więc pomyślnie zrozumiałeś, co czuje twój przyjaciel i postawiłeś się w podobnej emocjonalnej przestrzeni. Co teraz? Cóż, możesz wykorzystać spostrzeżenia zebrane z empatii poznawczej i emocjonalnej, aby mieć empatię współczującą.

Współczujący: „Dzięki tego rodzaju empatii nie tylko rozumiemy trudną sytuację danej osoby i czujemy się z nią, ale w razie potrzeby jesteśmy spontanicznie zachęcani do pomocy”.

Jest to równowaga między empatią poznawczą i emocjonalną, która pozwala nam działać bez przygniatania uczuć lub przeskakiwania od razu do procesu rozwiązywania problemów.

Kładąc wszystko razem

Empatia nie zdarza się po prostu naturalnie wielu ludziom. Nasze szybko rozwijające się społeczeństwo często nie zachęca nas do poświęcenia chwili na nawiązanie kontaktu z innymi. Jest to zatem świadomy wybór, którego musimy dokonać, ale im więcej praktykujemy empatię, tym bardziej staje się ona intuicyjna.

Korzyści nie można przecenić, zwłaszcza w zawodach takich jak opieka zdrowotna i nauczanie, w których jesteś odpowiedzialny za dobro wielu osób, zarówno młodych, jak i starszych. W opiece zdrowotnej badanie przeprowadzone w 2016 r. przez Massachusetts General Hospital wykazało, że empatia jest czynnikiem wyróżniającym satysfakcję z opieki medycznej. Empatia umożliwia klinicystom nawiązanie głębszego kontaktu z pacjentami, a tym samym działanie w najlepszym interesie pacjenta.

Wcześniejsze badania wykazały, że empatia może również wpływać na wyniki opieki zdrowotnej – może skrócić pobyt w szpitalu , a nawet przyspieszyć przeziębienie.

Teraz, gdy omówiliśmy już podstawy, omówimy w naszym następnym poście na blogu, jak praktykować empatię w naszym codziennym życiu oraz o niektórych barierach w praktykowaniu empatii.

Udostępnij

O autorze