Publikacje

Artykuły i publikacje

Sport i turystyka

Jak znaleźć idealne siodełko

Jak znaleźć idealne siodełko

Ciesz się pełną radością z wycieczki rowerowej bez ran od siodełka. Przeczytaj tutaj pięć wskazówek, jak znaleźć idealne siodło.

Jak znaleźć idealne siodło? Pytanie, które zna każdy rowerzysta. W końcu, niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym MTBerem, kolarzem szosowym czy triathlonistą, każdy chce jeździć wygodnie, bez bólu i wydobyć to, co najlepsze ze swojego roweru. Pomożemy Ci w drodze z pięcioma wskazówkami, jak znaleźć idealne siodło. Będzie potrzebne szukając trasy na https://www.wyprawyrowelove.pl/.

1. ZNAJDŹ SIODŁO O ODPOWIEDNIM KSZTAŁCIE
Żadne dwie osoby nie są takie same. Dlatego dostępnych jest tak wiele różnych siodełek. Przede wszystkim kształt siodła zależy od płci. Zazwyczaj panie lepiej siedzą na szerszym, specyficznym kobiecym siodle.

Ale kształt siodełka zależy również od rodzaju jazdy na rowerze. Czy ścigasz się w ekstremalnych warunkach, jak na przykład zjazd? Wtedy będziesz potrzebować innego rodzaju siodełka niż MTBer, który chce jak najlżejszego siodła, lub przemierzając ścieżki rowerowe, który musi siedzieć na siodełku godzinami z rzędu. Dlatego szukając odpowiedniego siodła, ważne jest, aby znaleźć takie, które pasuje do Twojej dyscypliny.

2. WEŹ POD UWAGĘ SWOJĄ ELASTYCZNOŚĆ I POZYCJĘ NA ROWERZE
Sprawdź swoją elastyczność. Robisz to, siedząc na ziemi i sprawdzając, jak daleko możesz sięgnąć rękami. Jak daleko zajdziesz? Czy masz problemy z wyciągnięciem ręki do przodu? Wtedy jesteś mniej elastyczny. Czy możesz dotykać palców u nóg? Wtedy jesteś bardzo elastyczny. Jeśli jesteś w połowie drogi, jesteś elastyczny. Osoby mniej elastyczne mają tendencję do przesuwania się na siodle. Bardziej zaokrąglone siodło jest dla nich lepsze. Elastyczny rowerzysta ma bardziej stabilną pozycję na rowerze i ma tendencję do wygodniejszego siedzenia na płaskim siodełku, które zapewnia większą swobodę ruchów. Bardzo elastyczny rowerzysta w rzeczywistości bardziej korzysta z lekko zakrzywionego siodełka.

To, czy wygodnie usiądziesz na rowerze, zależy w dużej mierze od Twojej pozycji do jazdy. Niektórzy rowerzyści wolą pozycję wyprostowaną, inni wolą zachować bardziej sportową lub nawet aerodynamiczną pozycję. Im dalej pochylasz się do przodu, tym większy nacisk wywierasz na przednią część obszaru miednicy. A to może prowadzić do bólu lub drętwienia. Wybierz siodełko, które pasuje do Twojej pozycji jazdy i zmniejsza nacisk na kluczowe części ciała. Oto jak zapobiegać bólowi siodła.

3. ZMIERZ SZEROKOŚĆ KOŚCI KULSZOWYCH
Siodła występują w różnych szerokościach. Jeśli wiesz, jakiego rodzaju siodełka szukasz i jaką masz pozycję do jazdy, wybór siodełka jest prosty. Pamiętaj jednak, że siodełka sprzedawane są w różnych szerokościach. Szerokość siodełka zależy od odległości między kośćmi kulszowymi. Mierząc to, możesz dowiedzieć się, które siodło jest dla Ciebie najlepsze. Bardzo łatwo jest zmierzyć odległość między kośćmi kulszowymi. Lepsze sklepy rowerowe mają przydatne narzędzia, które mogą Ci pomóc.

4. USTAW SIODEŁKO NA ODPOWIEDNIEJ WYSOKOŚCI
Po znalezieniu idealnego siodła, następnym krokiem jest ustawienie go na odpowiednią wysokość. Przyczynia się to do wydajniejszego naciskania pedału i pomaga zapobiegać pojawianiu się irytujących objawów. Ponieważ określenie prawidłowej wysokości siodełka jest ważne, radzimy zrobić profesjonalny bikefit na bikefitting.com , aby określić właściwy szew, dzięki czemu nie będziesz już zgadywał, ponieważ liczby mówią same za siebie!

5. POZYCJA SIODEŁKA
Upewnij się, że twoje siodło jest poziome. Jeśli nos twojego siodła jest skierowany zbyt wysoko lub w dół, możesz odczuwać dyskomfort w niektórych niepożądanych obszarach. Jeśli twoje siodło jest zbyt wysunięte do przodu lub za bardzo do tyłu, może to prowadzić do problemów z szyją, dolną częścią pleców lub ramionami. Jeśli ustawisz oba pedały w pozycji poziomej, a następnie opuścisz pion z kolana, siodełko znajdzie się w dobrej pozycji, gdy linia pionu będzie przebiegać za trzonkiem pedału. Możesz wtedy bawić się ustawianiem siodła do przodu lub do tyłu. Ale nie rób tych zmian zbyt dużych, po prostu dokonaj drobnych korekt w swojej pozycji.

Potrzebujesz pomocy w precyzyjnym dopasowaniu swojego roweru? W takim razie zalecamy zorganizowanie montażu roweru . Wielu zawodowych sportowców już to zrobiło. Podczas intensywnej sesji dynamicznego dopasowania Twoja idealna pozycja jazdy jest obliczana z dokładnością do milimetra.

Udostępnij

O autorze