Publikacje

Artykuły i publikacje

Zdrowie

Czym jest dojrzewanie dla dziewczynek?

Czym jest dojrzewanie dla dziewczynek?

Dorastanie jest wystarczająco stresujące dla dzieci. Kiedy nadchodzi okres dojrzewania, może to dodać więcej stresu i zamieszania w postaci nieoczekiwanych (i być może niepożądanych) zmian fizycznych i emocjonalnych.

Wszystkie dzieci przechodzą emocjonalne zmiany w okresie dojrzewania. Niektórzy są dotknięci bardziej niż inni, ponieważ estrogen i progesteron przechodzą przez ich ciała.

Czym jest dojrzewanie?

Dojrzewanie to etap życia, który służy jako przejście od dzieciństwa do dorosłości. Ciało Twojego dziecka zaczyna się rozwijać i zmieniać z powodu wahań hormonalnych. W ramach tego przejdą również fizyczne zmiany wymagane do osiągnięcia dojrzałości płciowej i zdolności do reprodukcji.

Dziewczęta i przydzielone kobiety przy urodzeniu (AFAB) zazwyczaj rozpoczynają i kończą dojrzewanie płciowe około rok wcześniej niż chłopcy i osoby przydzielone płci męskiej przy urodzeniu (AMAB). Zazwyczaj dziewczynki zaczynają dojrzewać w wieku od 8 do 13 lat.

Presja społeczna i szkolna w połączeniu ze zmianami hormonalnymi i cielesnymi może spowodować, że Twoje dziecko zacznie zachowywać się inaczej. Nastroje, wybuchy emocjonalne i konflikty z rodzicami lub rodzeństwem są powszechne, opisano to dokładnie na stronie https://doktor.waw.pl/co-warto-wiedziec-o-dojrzewaniu-dziewczat/. Wszelkimi obawami behawioralnymi należy podzielić się z lekarzem. Terapia hormonalna, taka jak leki antykoncepcyjne, może czasami złagodzić objawy.

5 etapów dojrzewania

Chociaż czas dojrzewania różni się dla każdego dziecka, zmiany fizyczne zawsze zachodzą w tej samej kolejności.

U dziewcząt tak wygląda pięć etapów dojrzewania:

Etap 1
Jest to etap przedpokwitaniowy i nie nastąpiły żadne zmiany.

Etap 2
W wieku od 8 do 13 lat dziewczynki zazwyczaj doświadczają:

Ich piersi zaczynają pączkować, a otoczka (barwiony obszar wokół brodawki) zaczyna się powiększać.
Wytwarzają niewielką ilość owłosienia narządów płciowych.
Na tym etapie doświadczają gwałtownego wzrostu około kilku centymetrów.

Etap 3
Gdy dziewczęta przechodzą przez ten etap, zazwyczaj między 9 a 14 rokiem życia:

Ich piersi nadal pączkują.
Ich włosy łonowe i pod pachami zaczynają rosnąć. Spodziewaj się, że włosy genitaliów staną się grubsze i ciemniejsze i zaczną zakrywać więcej genitaliów.
Doświadczają gwałtownego wzrostu o ponad 5 cm rocznie.
Twoje dziecko może również rozwinąć trądzik, ponieważ jego skóra staje się bardziej tłusta

Etap 4
Gdy dziewczęta przechodzą przez ten etap, zwykle w wieku od 10 do 15 lat:

Ich piersi wciąż rosną, a sutki zaczynają wystawać.
Ilość włosów na ciele, które mają, osiąga poziom dorosły.
Pod względem wysokości mogą nadal rosnąć w tempie około 4 cm rocznie.
Mogą nadal mieć problemy z trądzikiem.
Zaczynają miesiączkować lub mają okres. Miesiączki zwykle zaczynają się około 12 roku życia lub zwykle w tym samym wieku, w którym zaczęły się okresy ich matek. Jednak dziewczęta z brakiem tkanki tłuszczowej lub z zaburzeniami odżywiania mogą później zacząć miesiączkować.

Etap 5
Rozwój zazwyczaj kończy się na tym etapie, ponieważ oznacza to osiągnięcie dorosłości fizycznej. Większość osiąga swój szczyt w wieku 16 lat.

W jakim wieku kończy się dojrzewanie?
Dojrzewanie zwykle kończy się w dowolnym miejscu od dwóch do pięciu lat po jego rozpoczęciu. Chociaż niektóre badania wykazały, że dzieci, które wcześniej zaczynają dojrzewać, potrzebują więcej czasu na osiągnięcie dojrzałości, doświadczenia każdego dziecka są inne.

Co to jest opóźnione dojrzewanie płciowe?

Jeśli Twoje dziecko zaczyna dojrzewać bardzo późno lub wydaje się, że nie przechodzi przez okres dojrzewania, warto o tym wspomnieć swojemu lekarzowi. Może po prostu późno zakwitła, zwłaszcza jeśli jej mama też późno dojrzewała.

Jednak możliwe jest, że mogą mieć problemy hormonalne lub gruczołowe. Jeśli twój lekarz podejrzewa, że ​​istnieje problem, może skierować twoje dziecko do specjalisty w celu przetestowania.

Wczesne dojrzewanie

Niektóre dziewczynki doświadczają tak zwanego przedwczesnego (lub wczesnego) dojrzewania. Oznaki tego obejmują:

Wykazują oznaki dojrzewania przed ósmymi urodzinami.
Zmiany w ich ciele, które postępują bardzo szybko.
Zmiany w ciele, które występują niewłaściwie, na przykład miesiączki przed rozwinięciem się piersi.
Jeśli tak się stanie, porozmawiaj z lekarzem swojego dziecka. Dr Issac mówi, że proste testy mogą pomóc w ustaleniu przyczyny wczesnego dojrzewania. Typowe z nich to:

Przysadka mózgowa, która rozpoczyna dojrzewanie, mogła zbyt wcześnie „włączyć” hormony.
Twoje dziecko mogło być narażone na działanie estrogenu przez coś takiego jak krem ​​estrogenowy.

Mogą mieć guza na nadnerczu lub w innym miejscu.

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko nie przechodzi przez okres dojrzewania w typowy sposób, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Mogą zdecydować się poczekać i monitorować postępy dziecka lub skierować je do innego lekarza na badania. W razie potrzeby endokrynolog może przepisać leki (takie jak blokery dojrzewania ) w celu zatrzymania dojrzewania do odpowiedniego czasu

Udostępnij

O autorze