Publikacje

Artykuły i publikacje

Zdrowie

10 wskazówek i ćwiczeń na przezwyciężenie współzależności

10 wskazówek i ćwiczeń na przezwyciężenie współzależności

Współzależność to relacja, w której każda ze stron nie może działać niezależnie od drugiej. Relacje współzależne są często destrukcyjne, z manipulacyjnymi i toksycznymi zachowaniami jednej lub obu stron. Przezwyciężenie współzależności jest niezbędne w leczeniu uzależnień i zdrowieniu, ponieważ uzależnionym w związkach współzależnych łatwiej jest nadużywać alkoholu i narkotyków ze względu na milczenie, ślepe wsparcie i możliwe zachowania. Współuzależnienie jest uważane za współwystępujące zaburzenie, a leczenie współzależności powinno być częścią holistycznego programu zdrowienia pacjenta.

Jakie są oznaki współzależności?

Współzależność często ma swoje korzenie w dzieciństwie z powodu zaniedbania emocjonalnego, co skutkuje niską samooceną i wstydem. Współzależność może również powstać, gdy jeden partner w związku jest uzależniony, a drugi przejmuje rolę opiekuna. W związkach współzależnych oboje partnerzy odczują negatywny wpływ.

Jak możesz stwierdzić, czy jesteś w związku współzależnym? Chociaż nie ma ustalonych reguł, współzależne relacje często wykazują kombinację następujących cech:

Brak granic, zarówno dla siebie, jak i dla innych

  • Zadowolenie ludzi lub trudności w powiedzeniu „nie”, powodujące poczucie winy, wstydu lub urazy
  • Działając bezradnie lub manipulując innymi, aby się nimi zajęli
  • Racjonalizowanie złego zachowania partnera lub braku odpowiedzialności partnera
  • Zmagają się z poczuciem kontroli, własnymi nastrojami, partnerami lub sytuacją
  • Niska samoocena lub opieranie własnej wartości na potrzebach i opiniach partnera
  • Opieka lub przejmowanie odpowiedzialności za problemy partnera
  • Nieustanny strach przed porzuceniem, uczucie lęku i depresji z powodu ich związku
  • Ekstremalna zazdrość lub chroniczny gniew, niemożność przyznania się do błędu

Współzależność jest czynnikiem ryzyka uzależnienia od substancji. Osoba ze współzależnością może być również zmuszana do nadużywania alkoholu i narkotyków w celu związania się ze swoim partnerem. Osoby współzależne mogą wierzyć, że zachowanie prywatności swoich problemów ochroni ich bliskich, ale to tylko umożliwia dalsze wykorzystywanie.

Jak przezwyciężyć współzależność?

Jeśli chcesz wyeliminować współzależne zachowania, aby przyczynić się do powrotu do zdrowia Twojego lub bliskiej Ci osoby, te 10 wskazówek i ćwiczeń może pomóc:

Świadomość i akceptacja – Przyznaj, że współzależność jest problemem, nie tylko dla Ciebie lub Twojej ukochanej osoby. Świadomość jest niezbędnym krokiem w korygowaniu szkodliwych zachowań.
Wylecz uzależnienia, jeśli takie występują – Uzależnienia i współzależność mają tendencję do zaostrzania się nawzajem, więc leczenie ich osobno może nie działać.
Naucz się przetwarzać przeszłą traumę – Przytłaczające poczucie strachu i niepokoju może być związane z wcześniejszymi traumatycznymi doświadczeniami.
Przekazuj swoje uczucia – im bardziej otwarta i przejrzysta jest Twoja komunikacja, tym lepiej będziesz w stanie identyfikować punkty bólu i wprowadzać zmiany.
Ćwicz dbanie o siebie – odżywiaj się, aby zwiększyć swój szacunek i niezależność. Podejmij hobby lub zajęcia, aby stworzyć dla siebie przestrzeń poza związkiem.
Rozwijaj umiejętności podejmowania decyzji – Zidentyfikuj momenty, w których zwykle polegasz na opinii ukochanej osoby przy podejmowaniu decyzji i zamiast tego patrz do wewnątrz.
Naucz się delegować — spróbuj przekazać zadania innym, którzy mogą mieć więcej czasu, umiejętności lub przepustowość emocjonalną, aby zaspokoić potrzeby ukochanej osoby.
Naucz się cieszyć niezależnością – samodzielnie wykonuj małe, przyjemne czynności, takie jak pójście do kina, jedzenie na mieście lub spacer.
Zaakceptuj możliwość rozczarowania innych – Naucz się tolerować myśl, że możesz zawieść partnera, a bycie z tym w porządku zmniejszy poczucie winy i wstydu.
Szukaj pomocy – terapeuta lub grupa wsparcia może pomóc osobie współzależnej zidentyfikować i przezwyciężyć jej wzorce.

Udostępnij

O autorze